Start-Up Kitaplığı

Kitap Önerileri 26 Mar 2020

Malumunuz son 1 senedir ICS Defense adında bir kuruluşta çalışıyorum. Her ne kadar "Savunma Sanayii" kuruluşu olarak gözüküyor olsakta amacımız "EKS(Endüstriyel Kontrol Sistemleri)", ingilizce karşılığı ile "ICS(Industrial Control Systems)" için siber güvenlik ürünleri geliştirmek ve danışmanlık vermek. Şu sıralar ICS Sight adında bir geliştirmekteyiz.

Tahmin edeceğiniz üzere bu alanda globalde tek veya ilk firma değiliz. Ancak treni yakalamaya çalışan butik bir ar-ge firmasıyız. Hal böyle olunca hem çalışma arkadaşlarımızı, hem ofis ortamımızı, hem de mümkün mertebe şartlarımızı iyileştirmek üzere yola çıktık. İtiraf etmek gerekirse geliştirme ekibi olarak Türkiye ortalamasının üstündeyiz.

Ekibe aldığımız her arkadaşın mühendis olmasına rağmen farklı hobilerle uğraştığını fark ettik. Kimisi youtuber, kimisi ağaç işleriyle uğraşıyor, kimisi sinyal istihbaratı ile uğraşıyor, kimisi 3b çizim yapıyor. Böyle kaliteli bir ekip olunca ister istemez kendimizi geliştirmeyi ve güncel kalmayı seçmek boynumuzun borcu oluyor.

Bir gün yine hararetli sprint kapanışının akşamında bir kitap kafede otururken, bir süre önce kurmayı planladığımız şirket kitaplığımıza neler alabileceğimizi konuştuk. Öneriyle ben de twitter üzerinden bir çağrıda bulundum. Bununla birlikte amacımız, yeni nesil girişimci arkadaşlara ofislerinde veya evlerinde bulundurmaları gereken kitapların bir listesini çıkarmaktı. Gayet güzel bir liste çıktığına inanıyorum.

Bu çağrıya kulak verip öneride bulunan ve destek veren arkadaşlara öncelikle teşekkür ederim. Listeye eklenen olursa bu sayfayı güncelleyeceğim.

Sıralı tam listeyi açıklıyorum :)

Not: Hesabı gizli olanları buraya ekleyemedim. Ayrıca aynı kitap önerilerini tekilleştirdim.

@backendeveloper

@AliYukse1

@KodcuBurak

  • Veri Yapıları ve Algoritmalar - Sadi Evren Şeker(kitabın adresini bulamadım)

@SinanAta

Kendi kitaplığını paylaşmış.

@HuseyinKozan

@sedatsevgili

@epaprat

@fatih

@bircanhanci

@milikkan

@baskindev

Tavsiye kitapların yer aldığı bir bağlantı paylaşmış.

@pioneerhfy

@EmreSevinc

Photo Credits:

Books Door Entrance - Nino Carè
https://pixabay.com/photos/books-door-entrance-culture-1655783/

Etiketler